Technical Specifications:
| External Width: | 5.8m |
| External Depth: | 3.9m |
| Internal Eaves Height: | 2.15m |
| Ridge height: | 2.5m |
| Wall thickness: | 40 mm |
| Internal Area: | 14.05 +8.6 m² |
| Roof: | Ca 30.00m² , 19 mm |
| Floor: | 19 mm |
| Door Opening Size: | 156x187cm/ 81x187cm |
| Number of windows: | 3 (open/tilt) |
| Glazing Material: | 4 mm Real Glass (Single Glazed) |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists (40mmx60mm), wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product schema manual. |

































Reviews
There are no reviews yet.