Technical Specifications:
| External Width: | 3.6m+3.6m |
| External Depth: | 2.5m |
| Internal Eaves Height: | 2.15m |
| Side Walls | 2.30/250cm |
| Wall thickness: | 45 mm |
| Internal Area: | 8.25 m² + 8.25 m² |
| Roof: | Ca 17.84qm, 19 mm Roof Overhang 9cm |
| Floor: | 19 mm T&G, optional 28mm |
| Door Opening Size: | 174 x 202 cm (89 x 198cm – 2 elements), |
| Number of windows: | 90 x 202 cm (89 x 198cm – 1 Elements) |
| Glazing Material: | Double glazed units, ISO ESG -Safety glass |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists (40mmx60mm), product schema manual. |

















Reviews
There are no reviews yet.