Technical Specifications:
| External Width: | 2.6m |
| External Depth: | 2.6m |
| External Eaves Height: | 2.m |
| Ridge height: | 2.6m |
| Wall thickness: | 28mm |
| Floor | 19mm T&G floor boards |
| Foundation Beams | Treated Foundation Beams 60mmx40mm |
| Internal Area: | 5.05 m² |
| Roof: | 19 mm |
| Door Opening Size: | 81x187cm |
| Number of windows: | N/A |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic spruce |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, cylinder lock, product manual. |
The cabin is delivered untreated offering you the opportunity to protect and decorate it to your own personal taste. We recommend that you treat the cabin during construction with a high quality preservative and at regular intervals according to the preservative manufacturer’s instructions.





























Reviews
There are no reviews yet.