Technical Specifications:
| External Width: | 3m |
| External Depth: | 4.5m |
| Internal Eaves Height: | 2.05m |
| Ridge height: | 2.7m |
| Wall thickness: | 40 mm |
| Internal Area: | 10.7 m² |
| Roof: | Ca 20.50 m² , 19 mm |
| Floor: | 19 mm |
| Door Opening Size: | 122x187cm |
| Number of windows: | 3 tilt 63x187cm, 2 fixed 62x187cm |
| Glazing Material: | 4 mm Real Glass (Single Glazed) |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic Spruce, Untreated |
| Additional information: | Treated foundation bearers (60mm x 40mm) assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product schema manual. Please note: The base need to be at least 400mm away from any boundaries allowing any access and maintenance. |































Reviews
There are no reviews yet.