Technical Specifications:
| External Width: | 3m |
| External Depth: | 2m |
| Internal Eaves Height: | 1.9m/ 1.74m |
| Ridge height: | 2.14m/ 1.89m |
| Wall thickness: | 28 mm Interlocking design |
| Internal Area: | 6.22 m² |
| Roof: | Ca 8.40, 15 mm |
| Floor: | 19 mm T&G, 40mm floor bearers * OPTIONAL Treated Foundation Beams, supplied together with floor boards |
| Door Opening Size: | 156x187cm |
| Number of windows: | N/A |
| Glazing Material: | 4 mm Real Glass (Single Glazed) |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic Spruce, Untreated |
| Additional information: | Assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product schema manual. |



































Ralph Enington –
Fantastic product and easy to built! Delivery made as promised, great service.