Technical Specifications:
| External Width: | 3m +3m (gazebo) |
| External Depth: | 2.4m |
| Internal Eaves Height: | 1.85m / 1.75m |
| Ridge height: | 2.2m |
| Wall thickness: | 28 mm |
| Internal Area: | 6.2 +6.4 m² |
| Roof: | Ca 14.83m² , 15 mm T&G timber |
| Floor: | 19 mm T&G timber |
| Door Opening Size: | 156x187cm |
| Number of windows: | N/A |
| Glazing Material: | 4 mm Real Glass (Single Glazed) |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic Spruce, Untreated |
| Additional information: | Treated foundation bearers (60mm x 40mm) assembly kit, real glass in doors, cylinder lock, product manual. The porch area can be installed on either side of the log cabin during installation. |















































Reviews
There are no reviews yet.