Technical Specifications:
| External Width: | 5.1m |
| External Depth: | 3.6m |
| Internal Eaves Height: | 2.20m |
| Ridge height: | 2.50m |
| Wall thickness: | 45 mm, Nordic Spruce |
| Internal Area: | 7.40 + 9.30 m² |
| Roof: | Ca 20.20m² , Double 19 mm, Insulated roof in sauna area |
| Floor: | 28 mm, T&G |
| Door Opening Size: | 81x187cm |
| Number of windows: | 1 fixed |
| Glazing Material: | 1×4 mm Real Glass (Double Glazed) |
| Material: | Made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual. |
Package Will Include:
- 45mm wall thickness
- Roof, Double 19mm , insulated roof in sauna area
- Floor, 28mm T&G
- Quality Wooden Outside & Sauna Doors
- 3x Sauna Benches made out of Aspen wood
- Treated foundation
- Stainless steel door sill
- Cylinder lock and Lever Set
- Detailed installation manual
- Cabin Will Be Delivered in Natural Colour – unpainted.































Reviews
There are no reviews yet.