Technical Specifications:
| External Width: | 3.6m |
| External Depth: | 3.6m |
| External Eaves Height: | 2.15m |
| Ridge height: | 2.7m |
| Wall thickness: | 40 mm |
| Internal Area: | 11.70 m² |
| Floor | 19mm or 28mm T&G boards OPTIONAL |
| Foundation Beams | Treated Foundation Beams 60mmx40mm |
| Roof: | 19 mm T&G boards |
| Door Opening Size: | 156x187cm |
| Number of windows: | 2 (Open/Tilt) |
| Glazing Material: | 4 mm Real Glass (Single Glazed) The wooden crosses comes separately to the windows and doors so that you can choose whether or not you would like to use them to create the Georgian window effect. |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic Spruce, Untreated |
| Additional information: | Treated foundation bearers, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual. Please note: The base need to be at least 400mm away from any boundaries allowing any access and maintenance. |

































Mike Amos –
Excellent quality, easy to build. Great advice by the person who delivered the cabin. Highly recommended Altimber