Technical Specifications:
| External Width: | 5.1m |
| External Depth: | 2.4m |
| Internal Eaves Height: | 2.20m |
| Ridge height: | 2.50m |
| Wall thickness: | 45 mm |
| Internal Area: | 4.90 + 6.00 m² |
| Roof: | Ca 17.60m² , Double 19 mm, insulated roof in sauna area |
| Floor: | 28 mm T&G |
| Door Opening Size: | 81x187cm |
| Number of windows: | 3 |
| Glazing Material: | Double Glazed |
| Material: | Made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual. |
Package Will Include:
- 45mm walls, Nordic Spruce
- Roof, Double 19mm T&G + roof insulation
- Floor, 28mm T&G
- Quality Wooden Outside & Sauna Doors
- 3x Sauna Benches, Aspen wood
- Treated foundation ,40mm tall
- Stainless steel door sill
- Cylinder lock and Lever Set
- Detailed installation manual
- Cabin Will Be Delivered in Natural Colour – unpainted.































Reviews
There are no reviews yet.