Technical Specifications:
| External Width: | 5.8m |
| External Depth: | 2.4m |
| Internal Eaves Height: | 2.20m |
| Ridge height: | 2.85m |
| Wall thickness: | 45 mm |
| Internal Area: | 12.48 m² |
| Roof: | Ca 15.60 m² , 19 mm Insulated roof in Sauna area |
| Floor: | 28 mm |
| Door Opening Size: | 81x187cm |
| Number of windows: | 3 Open/tilt |
| Glazing Material: | 2×4 mm Real Glass (Double Glazed) |
| Material: | Made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual. |
Package Will Include:
- 45mm wall thickness
- Roof from Solid Wood, 19mm Insulated in Sauna area
- Floor, 28mm T&G
- Quality Wooden Outside & Sauna Doors
- 3x Sauna Benches (~50cm) Aspen wood
- Treated foundation
- Stainless steel door sill
- Cylinder lock and Lever Set
- Detailed installation manual
- Cabin Will Be Delivered in Natural Colour – unpainted.

























Reviews
There are no reviews yet.