Technical Specifications:
| External Width: | 3.6m+3.6m |
| External Depth: | 3.7m |
| Internal Eaves Height: | 2.20m |
| Side Walls | 230/250 cm |
| Wall thickness: | 45 mm |
| Internal Area: | 13.3 + 13.3 qm |
| Roof: | Ca 28.2 qm, 19 mm |
| Floor: | 19 mm T&G, optional 28mm |
| Door Opening Size: | 174 x 202 cm (89 x 198 cm – 2 Element) |
| Number of windows: | 90 x 202 cm (90 x 202 cm – 1 Element) |
| Glazing Material: | Double glazed units, ISO ESG -Safety glass |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists (40mmx60mm), product schema manual. |





















Reviews
There are no reviews yet.