Technical Specifications:
| External Width: | 4m |
| External Depth: | 4m |
| Internal Eaves Height: | 2.15m |
| Ridge height: | 2.98m |
| Wall thickness: | 40 mm, Nordic Spruce |
| Internal Area: | 14.5 m² |
| Roof: | Ca 21.90 m² , Double 19 mm T&G, insulation |
| Floor: | 28 mm T&G |
| Door Opening Size: | 156x187cm |
| Number of windows: | 4 tilt |
| Glazing Material: | Double Glazed units |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual. |
Package Will Include:
- Roof, Double 19mm T&G, insulation in sauna area
- Floor, 28mm T&G
- Quality Wooden Outside & Sauna Doors
- 3x Sauna Benches (~50cm), Aspen wood
- Treated foundation beams 60mm tall
- Stainless steel door sill
- Cylinder lock and Lever Set
- Bitumen Shingle tiles
- Detailed installation manual
- Cabin Will Be Delivered in Natural Colour – unpainted









































Reviews
There are no reviews yet.