Technical Specifications:
| External Width: | 3.6m |
| External Depth: | 2.4m |
| Internal Eaves Height: | 2.10m |
| Ridge height: | 2.45m |
| Wall thickness: | 45 mm Nordic Spruce |
| Internal Area: | 7.6 m² |
| Roof: | Ca 10.15 m² , Double 19 mm, insulated roof in sauna area |
| Floor: | 28 mm T&G |
| Door Opening Size: | 2x 81x187cm |
| Number of windows: | 1x fixed double glazed |
| Glazing Material: | Double Glazed |
| Material: | Made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual. |
Package Will Include:
- 45mm wall thickness
- Double 19mm T&G roof + roof insulation in Sauna area;
- Floor 28mm T&G;
- Quality Wooden Outside & Sauna Doors
- 3x Sauna Benches (~50cm), Aspen wood
- Treated foundation bearers, 40mm tall;
- Stainless steel door sill
- Cylinder lock and Lever Set
- Detailed installation manual
- Cabin Will Be Delivered in Natural Colour – unpainted.































Les Green –
Absolutely a joy to built! No pieces missing! My wife is thrilled with the Sauna. Top company!