Technical Specifications:
| External Width: | 3.9m |
| External Depth: | 3.9m |
| Internal Eaves Height: | 2.05m |
| Ridge height: | 2.4m |
| Wall thickness: | 40 mm |
| Internal Area: | 13.84 m² |
| Roof: | Ca 17.72m² , 19 mm |
| Floor: | 19 mm T&G |
| Door Opening Size: | 156x187cm |
| Number of windows: | 2 (tilt) |
| Glazing Material: | 4 mm Real Glass (Single Glazed) |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists (60mmx60mm), wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product schema manual. |






























Reviews
There are no reviews yet.