Technical Specifications:
| External Width: | 3.6m |
| External Depth: | 2.4m +2.6m |
| Internal Eaves Height: | 2.17m/2.28m |
| Side Walls | 235/260cm |
| Wall thickness: | 28 mm |
| Internal Area: | 8.5 m² + .936 m² |
| Roof: | 15 mm T&G |
| Floor: | 19 mm T&G, optional 28mm |
| Door Opening Size: | (89 x 198cm – 2 elements) Aluminium Frame |
| Number of windows: | 1x fixed |
| Glazing Material: | Single glazed units, 4mm ESG – safety glass, Aluminium frame |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists (40mmx60mm), product schema manual. |























Reviews
There are no reviews yet.