Technical Specifications:
| External Width: | 3.6m +3.6m |
| External Depth: | 3.6m |
| Internal Eaves Height: | 2.17m/2.28m |
| Side Walls | 235/250cm |
| Wall thickness: | 28 mm T&G |
| Internal Area: | 12.8 + 12.9 qm |
| Roof: | 15 mm T&G Roof Overhang 25cm |
| Floor: | 19 mm T&G, optional 28mm T&g |
| Door Opening Size: | (89 x 198cm – 3 elements) Aluminium Frame, Sliding doors |
| Number of windows: | N/A |
| Glazing Material: | Single glazed units, 4mm ESG – safety glass, Aluminium frame |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists (40mmx60mm), product schema manual. |





























Reviews
There are no reviews yet.