Technical Specifications:
| External Width: | 3.6m +3.6m |
| External Depth: | 3.6m |
| Internal Eaves Height: | 2.17m/2.28m |
| Side Walls | 235/246 cm |
| Wall thickness: | 28 mm |
| Internal Area: | ca. 12.8 + 12.9 qm |
| Roof: | 15 mm T&G Roof Overhang 25cm ca. 29.9 qm |
| Floor: | 19 mm T&G, optional 28mm |
| Door Opening Size: | (89 x 198cm – 2 elements) Aluminium Frame |
| Number of windows: | 1x fixed (47 x 179 cm) ESG – safety glass |
| Glazing Material: | Single glazed units, 4mm ESG – safety glass, Aluminium frame |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists (40mmx60mm), product schema manual. |



























Reviews
There are no reviews yet.