Technical Specifications:
| External Width: | 6m |
| External Depth: | 5m |
| External Eaves Height: | 2m |
| Ridge height: | 2.7m |
| Wall thickness: | 40 mm |
| Internal Area: | 18.70+8.29 qm |
| Roof: | 34.70 qm |
| Floor: | 19 mm T&G |
| Door Opening Size: | 156x187cm; 81 x 187 cm |
| Number of windows: | 1 (open/tilt) 150 x 99 cm |
| Glazing Material: | 4 mm Real Glass (Single Glazed) |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic Spruce, Untreated |
| Additional information: | Pressure treated bearers (40mmx60mm)assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product schema manual. |







































Reviews
There are no reviews yet.