Technical Specifications:
| External Width: | 5.1m |
| External Depth: | 4.8m |
| Internal Eaves Height: | 2.20m |
| Ridge height: | 2.50m |
| Wall thickness: | 45 mm, Nordic Spruce |
| Internal Area: | 10.26 + 12.30 m² |
| Roof: | Ca 26.00m² , Double 19 mm, Insulated roof in sauna area |
| Floor: | 28 mm T&G |
| Door Opening Size: | 81x187cm |
| Number of windows: | 1 fixed |
| Glazing Material: | Double Glazed |
| Material: | Made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual. |
Package Will Include:
- 45 wall thickness
- Roof, Double 19mm T&G, insulated roof
- Floor, 28mm T&G
- Quality Wooden Outside & Sauna Doors
- 3x Sauna Benches, made out of Aspen wood
- Treated foundation, 40mm tall
- Stainless steel door sill
- Cylinder lock and Lever Set
- Detailed installation manual
- Cabin Will Be Delivered in Natural Colour – unpainted.



































Reviews
There are no reviews yet.