Technical Specifications:
| External Width: | 4.8m |
| External Depth: | 2.4m |
| Internal Eaves Height: | 2.20m |
| Ridge height: | 2.50m |
| Wall thickness: | 45 mm |
| Internal Area: | 10.26 m² |
| Roof: | Ca 13.00 m² , Double 19mm + insulation |
| Floor: | 28 mm |
| Door Opening Size: | 81x187cm |
| Number of windows: | 3 Fixed |
| Glazing Material: | Double Glazed |
| Material: | Made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual. |
Package Will Include:
- Roof from Solid Wood, 2 Double 19mm + roof insulation
- Floor, 28mm T&G
- Quality Wooden Outside & Sauna Doors
- 3x Sauna Benches (~50cm) Aspen Wood
- Treated foundation
- Stainless steel door sill
- Cylinder lock and Lever Set
- 2x Vents
- Detailed installation manual
- Torch on Felt roof
- Cabin Will Be Delivered in Natural Colour – unpainted.

































Reviews
There are no reviews yet.