Technical Specifications:
| External Width: | 3.6m |
| External Depth: | 2.5m |
| Internal Eaves Height: | 2.15m |
| Side Walls | 2.30/250cm |
| Wall thickness: | 45 mm |
| Internal Area: | 8.25 m² |
| Roof: | Ca 8.92qm, 19 mm Roof Overhang 9cm |
| Floor: | 19 mm T&G, optional 28mm |
| Door Opening Size: | 258 x 202 cm (89 x 198cm – 3 elements), 174 x 202 cm (89 x 198cm – 2 Elements) |
| Number of windows: | N/A |
| Glazing Material: | Double glazed units, ISO ESG – safety glass |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists (40mmx60mm), product schema manual. |



















Reviews
There are no reviews yet.