Technical Specifications:
| External Width: | 4m |
| External Depth: | 4m |
| External Eaves Height: | 2.15m |
| Ridge height: | 2.9m |
| Wall thickness: | 40 mm |
| Internal Area: | 6.7 +4.00 m² |
| Roof: | Ca 14.50 m² , 19 mm |
| Floor: | 19 mm or 28mm T&G floor OPTIONAL |
| Door Opening Size: | 122x187cm |
| Number of windows: | 2 Open/tilt |
| Glazing Material: | Double glazed/The wooden crosses comes separately to the windows and doors so that you can choose whether or not you would like to use them to create the Georgian window effect. |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic Spruce, Untreated |
| Additional information: | Assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product schema manual. Treated Foundation Beams only supplied with floor boards Please note: The base need to be at least 400mm away from any boundaries allowing any access and maintenance. |





























Sue Williams –
AL timber provided a quality product, delivered on time and at a very competitive price. Our carpenter who erected the log cabin was impressed by the quality of the wood and fittings and also the way it went together. I would have no hesitation in recommending the company.