Technical Specifications:
| External Width: | 4m |
| External Depth: | 4m |
| External Eaves Height: | 2.15m |
| Ridge height: | 2.8m |
| Wall thickness: | 40 mm |
| Internal Area: | 14.50 m² |
| Floor | 19mm T&G boards |
| Foundation Beams | Treated Foundation Beams 60mmx40mm |
| Roof: | 19 mm T&G boards |
| Door Opening Size: | 156x187cm |
| Number of windows: | 4 (Tilt only) 63 x 187 cm |
| Glazing Material: | 4 mm Real Glass (Single Glazed) |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic Spruce, Untreated |
| Additional information: | Treated foundation bearers, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual. Please note: The base need to be at least 400mm away from any boundaries allowing any access and maintenance. |











































Maria Dale –
We are so so delighted with our cabin! Excellent quality! Would highly recommend AL timber
Sally Hollingsbee (verified owner) –
Absolutely brilliant quality we have had this cabin 5 years no leaks we are still amazed