Technical Specifications:
| External Width: | 4.8m |
| External Depth: | 3.9m |
| Internal Eaves Height: | 205/242cm |
| Ridge height: | 2.5m |
| Wall thickness: | 40 mm |
| Internal Area: | 11.6 + 4.2 m² |
| Roof: | Ca 24.08 m² , 18 mm |
| Floor: | 19 mm T&G |
| Door Opening Size: | 156 x 187 cm/ 81x187cm |
| Number of windows: | 1 (open/tilt), 1 (fixed) 63 x 182 cm |
| Glazing Material: | 4 mm Real Glass (Single Glazed) |
| Material: | Contemporary garden room made of slow grown Nordic Spruce, Untreated |
| Additional information: | Treated foundation bearers (40mmx60mm), assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product schema manual.
The Garden Office features as standard:
|



























Reviews
There are no reviews yet.